Miasto wspiera rzemieślników

Miasto wspiera rzemieślników

- Garbary kiedyś były stare i podniszczone, dzisiaj to miejsce w zupełnie nowej odsłonie i z przyjemnością chcemy uczestniczyć w ich rewitalizacji - mówi Piotr Kozak, jeden z przedsiębiorców biorących udział w miejskim programie "Zaułek Rzemiosła".

Krawiectwo miarowe, artystyczna oprawa książek, renowacja obuwia, pracownia ceramiki czy kaletnictwo - w Poznaniu rzemieślnicy oferujący unikatowe produkty i usługi mogą liczyć na wsparcie. Program "Zaułek Rzemiosła" istnieje od 2017 roku. Obecnie bierze w nim udział 17 zakładów zlokalizowanych m.in. na Garbarach. 

- Super nam się tutaj żyje i pracuje. Mamy duży lokal z pracownią i galerią. Odwiedzają nas ludzie z zewnątrz, którzy niekoniecznie znają naszą markę, ale przechodząc, zaglądają przez okno i są zainteresowani tym co się dzieje w środku. To bardzo fajne, bo dzięki temu mamy kontakt z żywym odbiorcą - podkreśla Magdalena Kucharska z pracowni ceramicznej Studio Hadaki. 

W sąsiedztwie, przy ul. Mostowej, od 3 lat funkcjonuje zakład Dr. Shoes.  Prowadzi go Piotr Kozak, który chce wskrzesić wymierający zawód szewca, szerząc przy tym ideę zero waste. 

- Z Garabrami jest trochę tak jak ze starymi butami: kiedyś były stare i podniszczone, dzisiaj to miejsce w zupełnie nowej odsłonie i z przyjemnością chcemy uczestniczyć w ich rewitalizacji - mówi szewc. 

W okolicy można też odwiedzić zakład introligatorski, który działa pod staromiejskimi adresami już od ponad wieku.

- W przeciągu ostatnich 30 lat Stare Miasto mocno się zmieniło. Z dzielnicy niebezpiecznej, a przynajmniej niezachęcajacej do tego, żeby człowiek odwiedził boczne uliczki, stało się miejscem, które jest bardzo atrakcyjne - zaznacza Grzegorz Lewandowski z Introligatornii Lewandowscy.  

" name="">

Celem programu jest jednak nie tylko pomoc przedsiębiorcom, reprezentującym coraz rzadziej spotykane specjalności, ale także rewitalizacja Garbar. 

- To działanie, które odbywa się na dwóch poziomach. Jeden jest gwarantowany przez instytucje miejskie, chodzi o rewitalizację w wymiarze materialnym. Drugi poziom - co najmniej równie istotny - to rewitalizacja społeczna, która odbywa się dzięki zaangażowaniu miejscowych samorządowców czy aktywistów - mówi Marcin Muth z działającego w okolicy studia fotograficznego Manufaktura Obrazów oraz Koalicji Garbary, czyli lokalnego porozumienia działającego na rzecz rewitalizacji fyrtla. 

Miejski program "Zaułek Rzemiosła" jest realizowany jest przy współudziale Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania, Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Powiatowego Urzędu Pracy. Współpracuje także z Radą Osiedla Stare Miasto.  

- Garbary to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Warto przypominać i docenić fakt, że od momentu lokacji miasta funkcjonują tu zakłady rzemieślnicze, tworzące piękne rzeczy. Mogę zapewnić wszystkich, że w przyszłości dzięki wspólnej pracy Garbary będą dobrym miejscem do życia - zielonym i mądrze zrewitalizowanym - podkreśla Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. 

"Zaułek Rzemiosła" skierowany jest do doświadczonych rzemieślników, jak również osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy, posiadających kwalifikacje w zawodach rzemieślniczych. Uczestnicy programu mogą korzystać z miejskich lokali użytkowych, wytypowanych przez ZKZL, po preferencyjnych cenach. Mają możliwość uczestnictwa w spotkaniach networkingowych, co pomaga w rozwoju działalności i pozyskiwaniu nowych kontaktów. Program umożliwia udział w atrakcyjnych wydarzeniach. Do tego dochodzi promocja (kampanie medialne i społeczne czy zamieszczanie informacji o firmie uczestnika w mediach społecznościowych). 

Szczegółowe informacje na temat "Zaułka Rzemiosła" można znaleźć na stronie poznan.pl. Aktualności z życia zakładów biorących udział w programie można znaleźć na Facebooku

 

Źródło: https://www.poznan.pl/mim/info/news/miasto-wspiera-rzemieslnikow,175112.html


Udostępnij: