Dzień Włoski w ZSPS

Fenomen podróżowania polega na tym, że wydajemy na nie pieniądze, wzbogacając się zarazem. Wojaże po świecie niewątpliwie kształcą, sprawiają wiele przyjemności, dają możliwość poznawania i doświadczania okalającego nas świata, wzbogacając kulturowo oraz duchowo.

Mając na uwadze korzyści płynące z wyjazdów w odległe, nieznane miejsca oraz zainspirowani przeprowadzonym w Poznaniu w listopadzie ubiegłego roku Tygodniem Włoskim, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego postanowił zorganizować wydarzenie szkolne o podobnym charakterze. Impreza pt. „Dzień Włoski w ZSPS” odbyła się w dniach 23-24 stycznia 2020 roku i nawiązywała do podpisanej przez Miasto Poznań umowy o współpracy z włoskim miastem Bolonia oraz faktu odbywania tam zagranicznych praktyk zawodowych przez uczniów naszej szkoły.

Celem uroczystości było promowanie kultury, języka i kuchni włoskiej oraz propagowanie postawy partnerskiej współpracy wśród uczniów, nauczycieli, a także w środowisku lokalnym. W ramach obchodów przewidziano i przeprowadzono szereg atrakcji edukacyjno-wychowawczych dla uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Drugiego dnia odbył się między innymi konkurs na najładniejszą maskę oraz przebranie karnawałowe. W nawiązaniu do popularnego powiedzenia, że kuchnia jest odzwierciedleniem każdego kraju, jego kultury i historii, w sklepiku szkolnym zakupić można było typowe przekąski włoskie, rozkoszując się smakami Italii. Uczniowie odbywający w tym czasie zajęcia praktyczne w pracowni szkolnej przygotowali potrawy kuchni włoskiej, a w szkole przeprowadzone zostały pokazy kulinarne, których gwiazdą był m.in. pan Jakub Reszka, szef kuchni w poznańskiej restauracji Lavenda oraz uczestnik programu kulinarnego TOP CHEF Polska.

Obchody Dnia Włoskiego połączone zostały z tradycją strojenia szkoły z okazji zbliżającej się studniówki, stąd też wszystkie sale lekcyjne zostały udekorowane karnawałowo, zachowując specyficzny włoski klimat. Stołówka szkolna została przekształcona w kasyno, gdzie młodzież mogła miło spędzić czas, biorąc udział w grach planszowych i karcianych, które stanowią element edukacji poprzez rozrywkę.

Całe wydarzenie zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez uczniów, którzy licznie i z dużym zaangażowaniem wzięli w nim udział. Największą popularnością cieszył się pokaz kulinarny oraz konkurs na najładniejszą maskę i przebranie karnawałowe. Uczestnikom nie brakowało odwagi, entuzjazmu oraz kreatywności w przygotowaniu wyjątkowych kostiumów. Wśród postaci z okresu międzywojennego można było odnaleźć licznych naśladowców, bohaterów filmowych, dam i dżentelmenów oraz sławnych aktorów, m.in. Al. Capone, Vito Corleone, Monica Vitti, Claudia Cardinale i inni.

W przyszłym roku szkoła planuje kontynuację wydarzenia, licząc na dużą dozę atrakcji, pobudzenie kreatywności uczniów oraz świetną zabawę.

Galeria zdjęć

Strona ZSPS w Poznaniu


Udostępnij: