Egzamin zawodowy – podstawowe informacje

Egzamin zawodowy – podstawowe informacje

Według obowiązujących aktów prawnych egzamin zawodowy jest ‎formą oceny poziomu opanowania ‎przez ucznia wiadomości i umiejętności z zakresu ‎jednej kwalifikacji wyodrębnionej w ‎zawodzie, ustalonych w podstawie programowej kształcenia w zawodzie szkolnictwa branżowego. Podstawa programowa określa też wymagania, na podstawie których egzamin zawodowy jest przeprowadzany.

Z jakich części składa się egzamin zawodowy?

Egzamin zawodowy składa się z części pisemnej oraz części praktycznej. Pierwsza z nich to test pisemny przeprowadzany z wykorzystaniem komputera oraz elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminu zawodowego (w przypadku osób o szczególnych potrzebach edukacyjnych dopuszcza się wykorzystanie drukowanego arkusza egzaminacyjnego). Test składa się z 40 zadań zamkniętych jednokrotnego wyboru, trwa 60 minut. Druga, praktyczna część egzaminu, polega na wykonaniu zadania lub zadań egzaminacyjnych (określonych w arkuszu przygotowanym na stanowisku egzaminacyjnym), których rezultatem jest wyrób, usługa lub dokumentacja. Część praktyczna trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut – czas trwania dla konkretnej ‎kwalifikacji określony ‎jest w informatorze.‎ Na zapoznanie się z treścią zadania ‎oraz z wyposażeniem stanowiska egzaminacyjnego zdający ma dodatkowe 10 minut, ‎których nie wlicza ‎się do czasu trwania części praktycznej.

Co zrobić, aby zdać egzamin zawodowy?

Aby zdać egzamin zawodowy, należy uzyskać co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania w części pisemnej oraz co najmniej 75% punktów możliwych do uzyskania w części praktycznej. Wynik egzaminu zawodowego, zarówno pozytywny, jak i negatywny ustala i przekazuje komisja okręgowa.

Jakie dokumenty otrzymuje osoba, która zdała egzamin zawodowy?

Osoba, która zdała egzamin zawodowy w danym zawodzie, otrzymuje certyfikat kwalifikacji zawodowej. Jeżeli uzyskała certyfikaty kwalifikacji zawodowej potwierdzające wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w danym zawodzie oraz osiągnęła odpowiedni poziom wykształcenia – otrzymuje dyplom zawodowy oraz ‎Europass, czyli Suplement do Dyplomu ‎ Zawodowego. Europass stanowi uzupełnienie informacji zawartych ‎w dyplomie i ma za zadanie ułatwić ich lepsze zrozumienie, przede wszystkim przez ‎pracodawców i instytucje zagraniczne. Certyfikat kwalifikacji zawodowej, dyplomy i suplementy do dyplomów wydawane są przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

Różne formuły zdawania egzaminu zawodowego – 2012, 2017 i 2019

Z dniem 1 września 2019 r. weszły w życie przepisy wprowadzające egzamin zawodowy, do którego obowiązuje nowa podstawa programowa kształcenia  w zawodach szkolnictwa branżowego z 16 maja 2019 r.

Dla osób, które kształcą się lub kształciły wg podstawy programowej obowiązującej od 1 września 2012 r., przeprowadzany jest egzamin w formule 2012. Dla osób, które kształcą się wg podstawy programowej obowiązującej od 1 września 2017 r., przeprowadzany jest egzamin w formule 2017. Dla osób, które kształcą się wg podstawy programowej obowiązującej od 1 września 2019 r., przeprowadzany jest egzamin w formule 2019.

Najważniejsze zmiany w formule 2019 egzaminu w odniesieniu do egzaminów przeprowadzanych w formułach 2012 i 2017 to:

  • inne podstawy programowe, a tym samym inne kwalifikacje oraz zawody, w których przeprowadzany jest egzamin,
  • obowiązkowość egzaminu dla uczniów i słuchaczy – nieprzystąpienie do egzaminu skutkuje nieotrzymaniem świadectwa ukończenia danego roku szkolnego lub semestru,
  • część pisemna egzaminu przeprowadzana wyłącznie przy komputerze, za wyjątkiem osób wnioskujących o dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu,
  • jawność zadań w części praktycznej egzaminu we wskazanych kwalifikacjach.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, kto może zdawać egzamin zawodowy i w jakiej formule, dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pod adresem https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy.

 

 *  Podstawy programowe dotyczące egzaminów zawodowych zdawanych w formułach 2012, 2017 i 2019 dostępne są w odpowiednich zakładkach na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy . CKE publikuje również informatory dotyczące egzaminów zawodowych zdawanych w poszczególnych formułach: https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy

 

ANALIZA WYNIKÓW EGZAMINÓW - INFORMATOR

Udostępnij: