Już za 5 dni "Arena Zawodów"!

Już za 5 dni "Arena Zawodów"!

Arena Zawodów

 

Jak przygotować smaczny deser, skonstruować i zaprogramować robota, zrobić dobrą fotografię czy zaplanować kampanię reklamową? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na młodzież w środę, 6 kwietnia na MTP, podczas targów szkolnictwa zawodowego i technicznego "Arena Zawodów".

 

Akcja jest adresowana szczególnie do ósmoklasistów kończących szkołę podstawową, przed którymi stoi decyzja o wyborze dalszej drogi edukacji. W pawilonie 15 na Międzynarodowych Targach Poznańskich uczniowie myślący o nauce konkretnego fachu będą mogli zwiedzić 12 wysp zawodowych poświęconych określonym branżom (np. usługi i rzemiosło artystyczne, ekonomia i administracja, środowisko, mechanika i mechatronika, nowe technologie/ IT i wiele innych). W sumie będzie można poznać blisko 100 zawodów.

 

W trakcie wydarzenia zaprezentuje się 26 szkół z Poznania i powiatu poznańskiego. W ramach targów nie są jednak promowane konkretne placówki, ale właśnie zawody. Chodzi o to, by uczeń zastanowił się, kim chce zostać w przyszłości i jaki zamierza wybrać fach, a dopiero później nad tym, która szkoła oferuje mu najlepsze kształcenie. 

 

Na MTP młodzież będzie mogła posłuchać i zobaczyć na własne oczy nie tylko jak wygląda nauka w danym zawodzie, ale także co czeka ich w przyszłej pracy. Na miejscu będą obecni przedstawiciele Centrum Doradztwa Zawodowego, którzy  przeprowadzą chętnym testy predyspozycji i pomogą sprawdzić posiadane zdolności. Dzięki temu uczniom łatwiej będzie podjąć decyzję, w jakich kierunkach powinni się kształcić. MTP odwiedzą też przedstawiciele poznańskich firm, którzy opowiedzą o ścieżkach rozwoju w ich przedsiębiorstwach. 

Arena Zawodów rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do 15.30. Wydarzenie będzie streamingowane na żywo na miejskim kanale na YouTube.

Targi odbywają się co roku, w ramach kampanii "Szacun dla zawodowców". Ich celem jest promocja nauki określonego fachu, a w szczególności poszerzanie wiedzy o konkretnych zawodach. Akcja promująca szkolnictwo zawodowe jest realizowana od 2015 r. (w tym roku odbywa się jej 8. edycja). Rok później (w 2016 r.) po raz pierwszy zorganizowano Arenę Zawodów. Co roku targi odbywały się w hali widowiskowo-sportowej Arena. W tym roku jest to jednak niemożliwe.
 

Organizatorem kampanii jest Miasto Poznań i Powiat Poznański.

 

Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Poznaniu rozpocznie się 16 maja.

 

W załączniku "Broszura informacyjna" kilka przydatnych informacji o tym:

Jak znaleźć wymarzony zawód?

Jakie są mity i fakty o zawodowcach?

Jak trafnie wybrać szkołę ponadpodstawową?

Gdzie można zdobyć zawód i z czym wiążą się poszczególne wybory?

Informacje o zawodach nauczanych w szkołach ponadpodstawowych aglomeracji poznańskiej oraz o tym czym jest "Szacun dla Zawodowców "oraz o samej Akcji "Arena Zawodów"

Broszura informacyjna o zawodach 2022
Regulamin Arena Zawodów 2022

Udostępnij: