Dnia 23 września 2021r. w Zespole Szkół Łączności im. M. Kopernika w Poznaniu odbyła się konferencja pt.: "Młodzi w biznesie", która była podsumowaniem realizacji i osiągniętych rezultatów trzyletniego projektu YouNG Goes Further. Projekt w ramach programu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne koordynowany był przez firmę konsultingową NGi z Wielkiej Brytanii a pozostałymi partnerami oprócz Zespołu Szkól Łączności byli: firma Pedal ze Słowacji, instytucja związana z kształceniem zawodowym JAB z Bułgarii oraz szkoła wyższa z Malty Malta College of Arts, Science and Technology.
Główne założenia projektu obejmowały:
- wdrożenie koncepcji YouNG Market, czyli przygotowanie młodzieży do prowadzenia własnej działalności gospodarczej na przykładzie realnego modelu rynku YouNG Market.
- rozwój postaw przedsiębiorczości i umiejętności miękkich podczas zajęć lekcyjnych
- udział i zaangażowanie uczniów z trudnościami edukacyjnymi
- zaangażowanie nauczycieli, trenerów i pracodawców w realizację programu przedsiębiorczości i stworzenie młodzieży szans na integrację społeczną
W trakcie trzyletniej pracy nad projektem, ZSŁ z dumą może pochwalić się osiągniętymi rezultatami, które w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój umiejętności miękkich młodzieży oraz przyczyniły się do wdrażania postaw przedsiębiorczości na zajęciach ogólnokształcących oraz zawodowych. Bardzo istotnym aspektem i osiągniętym efektem był również udział w projekcie młodzieży o specyficznych trudnościach edukacyjnych często związanych z niską samooceną lub brakiem motywacji.
Najważniejsze rezultaty projektu, które zostały osiągniete to:
- Zmiana podejścia uczniów i nauczycieli do rozwijania elementów przedsiębiorczości i umiejętności miękkich
- Modyfikacja planów pracy dydaktycznej z uwzględnieniem elementów przedsiębiorczości i umiejętności miękkich
- 10 modelowych scenariuszy lekcyjnych zawierających elementy przedsiębiorczości i rozwijania umiejętności miękkich w oparciu o podstawę programową i zasady funkcjonowania podmiotów działalności gospodarczej (YouNG Market)
- Warsztaty dla uczniów z trudnościami edukacyjnymi (ze szczególnym uwzględnieniem uczniów o niskiej samoocenie i braku pewności siebie)
- Nowe techniki i metody pracy psychologa z uczniami
- Zauważalna poprawa motywacji i zaangażowania młodzieży
- Wyszkolona kadra nauczycieli, którzy zmodyfikowali plany pracy dydaktycznej uwzględniając naukę postaw przedsiębiorczości i umiejętności miękkich
- Wdrożenie modelu mentoringu i wzmocnienie roli pracodawcy w procesie kształcenia zawodowego
- Organizacja rynku YouNG Market i sprzedaż produktów przygotowanych przez młodzież
- Ocena stopnia rozwoju kompetencji miękkich oraz postaw przedsiębiorczości przez praktykantów i pracodawców
Mamy nadzieję, że kolejne innowacyjne projekty, które zawsze stwarzają możliwości do dalszego rozwoju zarówno kadry jak i młodzieży rozpoczną się już wkrótce.
Źródło: https://zsl.poznan.pl/konferencja-mlodzi-w-biznesie-projekt-young-goes-further/