Jesteś w 8 klasie i właśnie stajesz przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. W Twojej głowie pojawiają się wątpliwości i pytania. Nic dziwnego, jest tyle szkół, z których wybrać możesz tylko jedną. A skąd mieć pewność, że to ten właściwy wybór?
Wybór ścieżki edukacyjnej może być prawdziwym wyzwaniem. Dlatego Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży chce towarzyszyć ci w drodze do trafnego wyboru szkoły. Żeby to zrobić, stworzono cykl poradnikowych filmów i artykułów „Jak wybrać szkołę po podstawówce”. Ten, który teraz czytasz, jest pierwszym z nich.
Z tego artykułu dowiesz się:
Przed tobą wybór szkoły ponadpodstawowej. Jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz przeglądać katalogi z ofertami szkół, zadaj sobie najważniejsze pytanie:
„Co chcę robić w życiu?”
Może znasz już na nie odpowiedź, a może w twojej głowie pojawiają się wątpliwości i pytania dotyczące tego, gdzie i jak chcesz pracować. Nic dziwnego, że nie wiesz jeszcze, kim chcesz zostać w przyszłości. Za kilka miesięcy będziesz wybrać szkołę średnią. Jak to zrobić? Warto najpierw zastanowić się, jaki jest twój cel zawodowy.
Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zaczniemy od początku, czyli od 4 filarów trafnego wyboru szkoły ponadpodstawowej.
Dobry wybór szkoły ponadpodstawowej, czyli jaki?
W doradztwie zawodowym mówimy o tzw. 4 filarach trafnego wyboru szkoły ponadpodstawowej. Filar to kluczowy obszar, w którym potrzebujesz zdobyć wiedzę na dany temat.
Wyróżniamy 4 obszary wiedzy:
Wiedza o sobie, o świecie zawodów, o szkołach i zasadach rekrutacji wymaga zadania sobie serii pytań i znalezienia na nie odpowiedzi. Dlaczego? Ponieważ to takie obszary, w których wydaje nam się, że wszystko wiemy, podczas gdy często nasza wiedza jest niepełna, nieaktualna lub powiela opinie innych i stereotypy.
Podstawowe pytania na temat szkół, na które warto sobie odpowiedzieć, to:
To ważne, by twoje decyzje były oparte na sprawdzonych i aktualnych informacjach.
System edukacji w Polsce pod lupą
Na początek warto przyjrzeć się temu, jak wygląda system edukacji w Polsce.
Schemat systemu szkolnictwa pokazuje wszystkie ścieżki, które mogą poprowadzić cię do celu. Niezależnie od tego, czy jest nim jak najszybsze zdobycie zawodu czy możliwość dalszego studiowania, ważne, żebyś pamiętał/pamiętała, że żaden wybór nie musi być na całe życie.
W obecnym systemie szkolnictwa istnieje możliwość zmiany drogi zawodowej. Możesz się dokształcać lub przekwalifikowywać tyle razy, ile tylko chcesz.
Co to oznacza w praktyce? Po zakończeniu nauki w liceum nie musisz iść na studia, żeby zdobyć zawód. A jeśli po podstawówce wybierzesz szkołę branżową, to też nie zamyka ci drogi do studiowania. Ścieżki różnią się jednak czasem potrzebnym na osiągnięcie wybranego celu.
Warto pamiętać, że nie zawsze szkoła lub kurs, które wybierzesz, będą dostępne w twoim mieście. Być może będzie się to wiązało z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania, przeprowadzki kilkanaście, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset kilometrów od domu.
Ostatnią ważną kwestią jest poziom wykształcenia, które zdobywasz w wybranej szkole. Dlaczego? Bo na przykład farmaceutą można zostać zarówno w szkole policealnej, jak i na studiach. Jednak po szkole policealnej zostajesz technikiem farmacji, a po studiach otrzymujesz tytuł magistra farmacji. Jaka jest różnica? W uprawnieniach – magister farmacji ma ich po prostu więcej.
Czy mogę zmienić decyzję?
Zobaczmy na przykładzie, jak działa polski system edukacji.
Adam chce iść na studia, ale nie wie jeszcze dokładnie, w jakim zawodzie chce się kształcić i potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji, więc wybiera liceum. Ola z kolei chce szybko zdobyć zawód. Wie, że chce być fotografem. To jej życiowa pasja. Wybiera branżową szkołę I stopnia, żeby kształcić się w zawodzie fotografa.
Po kilku latach jednak ich sytuacja się zmienia. Adam stwierdza, że po maturze chce jak najszybciej zdobyć zawód. Jako uczeń liceum chodził na dodatkowe zajęcia z fotografii. Bardzo mu się podobały, więc stwierdził, że chce zostać fotografem. Ola natomiast uczyła się zawodu fotografa w szkole branżowej I stopnia. Jeszcze bardziej ją to pochłonęło i doszła do wniosku, że chce być prawdziwym mistrzem w zawodzie, chce iść na studia z fotografii.
Czy Adam i Ola mieli możliwość, żeby zmienić swoje plany? Sprawdźmy!
Adam, po skończeniu nauki w liceum, żeby zdobyć zawód technika fotografii i multimediów, może iść do szkoły policealnej lub na kwalifikacyjne kursy zawodowe. A Ola po skończeniu nauki w szkole branżowej I stopnia uczy się w szkole branżowej II stopnia. Tam zdobywa zawód technika fotografii i multimediów oraz przygotowanie do matury. Po zdaniu egzaminu dojrzałości może uczyć się dalej na wymarzonych studiach. Po 10 latach od ukończenia 8 klasy Ola i Adam spotkali się w jednej firmie i świetnie im się razem pracuje.
Typy szkół ponadpodstawowych – różnice
Warto przyjrzeć się temu, czym te szkoły różnią się między sobą i co mógłbyś/mogłabyś robić, gdybyś skończył/skończyła edukację w poszczególnych typach szkół.
Podstawowe różnice to:
– czas trwania nauki,
– wykształcenie, które zdobędziesz,
– przedmioty, których będziesz się uczyć,
– egzaminy, które będziesz zdawać.
Jak to dokładnie wygląda?
Nauka w liceum ogólnokształcącym trwa 4 lata. Uczysz się w nim dwóch lub trzech przedmiotów rozszerzonych. Liceum przygotowuje cię do matury i kiedy je ukończysz, zdobywasz wykształcenie średnie.
Do matury przygotuje cię też technikum. Nauka w technikum trwa 5 lat, czyli o rok dłużej. Dlaczego? W technikum możesz zdobyć również zawód po zdaniu egzaminów zawodowych. Żeby móc je zdać, oprócz przedmiotów ogólnokształcących będziesz się uczyć także przedmiotów zawodowych.
Jest jeszcze jeden typ szkoły, który przygotuje cię do zawodu. To branżowa szkoła I stopnia. Trwa ona 3 lata, czyli aż o 2 lata krócej niż technikum. Dlaczego? Szkoła branżowa I stopnia nie przygotowuje cię do matury. Uczysz się w niej przedmiotów ogólnokształcących, ale tylko w podstawowym zakresie, a także przedmiotów zawodowych. Po zdaniu egzaminu zawodowego zdobywasz zawód. Warto wybrać szkołę branżową I stopnia, jeżeli zależy ci na dużej liczbie zajęć praktycznych.
Dobry wybór szkoły, czyli jaki?
Zauważyłeś/zauważyłaś już pewnie, że każdy z typów szkół przygotowuje cię do realizacji innego celu. Dlatego dobry wybór szkoły to wybór oparty na indywidualnych możliwościach każdego ucznia i uczennicy. Bo każdy z nas jest przecież inny.
Najważniejsze pytanie, które warto sobie zadać, wybierając szkołę ponadpodstawową, to:
„Jak mam cel? I jaki typ szkoły pomoże mi go najlepiej osiągnąć?”
Oto lista pytań pomocnych w wyborze szkoły:
Gdzie chcę być za kilka lat?
Czego chciałbym/chciałabym uczyć się przez najbliższe lata?
Czy mam już pomysł, jaki zawód chcę wykonywać?
Czy wiem, jakie wymagania wiążą się z wykonywaniem tego zawodu?
Czy mogę wybrać ten zawód w technikum lub branżowej szkole I stopnia?
Czy zawód, który wybrałem/wybrałam, wymaga pójścia na studia?
Źródło artykułu: https://www.cdzdm.pl/PL-H700/jak-wybrac-szkole-po-podstawowce.html
Udostępnij: